Apotekare behövs som stöd


Apotekare behövs som stöd både på hälsocentralerna och på sjukhuset

PRO och SPF samarbetar med Apoteket Farmacia i  kampanjen ”Koll på läkemedel” och med anledning av detta hade samorganisationen i Östersunds kommun inbjudit en representant från Apoteket Farmaci AB till höstmötet. Per Erik Svedberg, försäljningsansvarig vid Apoteket Farmaci  och tidigare anställd inom läkemedelsindustrin informerade om medicinernas effekter på den äldre befolkningen.
   Han berättade bland annat att en verkställande direktör inom läkemedelsindustrin försagt sig när han fick frågan varför det inte finns några forskningsresultat på hur äldre reagerar på olika mediciner. Han hade nämligen svarat att det skulle vara oetiskt eftersom det finns så många biverkningar!
   Var fjärde patient får problem med sina läkemedel. Äldre människor har nedsatt njurfunktion och doserna måste anpassas  men tyvärr sker inte detta. Rätt läkemedel till rätt person skulle förhindra vårdskador, allt för många sjukhusbesök beror på problem relaterade till läkemedel. Dessa problem beräknas kosta lika mycket som läkemedelsnotan dvs. ca 30 miljarder/år.
   Ett nyligen avslutat projekt från Nordirland visade att det går att påverka antalet akuta inläggningar genom att arbeta specifikt med informationsöverföring och samverkan vid övergångarna mellan öppen och sluten vård samt göra en grundlig genomgång av patienternas läkemedelsterapi genom att en apotekare involverades i vårdteamet och var den som specialiserade sig på läkemedelsfrågorna. Resultatet blev att efter ett års uppföljning hade patienterna ca 20% färre återinläggningar än de i kontrollgruppen. Andra faktorer som påverkades var sjukhusvistelsens längd, som förkortades med i genomsnitt 4 dagar. 
   Undersköterskor och vårdbiträden i särskilt boende behöver mer kunskap i hantering av läkemedel vid delegation, biverkningar, interaktioner och hur läkemedel samverkar. Farmacevter som är specialister bör finnas på sjukhuset och utföra läkemedelsgenomgångar, kolla läkemedelslistor och kvalitetsgranska hantering och förvaring samt ge råd och utbildning till personalen.
Vid samorganisationen Östersunds höstmöte underhöll Anita och Stig med dragspelsmusik och diktläsning på jämtska.

Text: Inger Breil