Fem veckor kvar till EU-valet


Kända och okända politiker kommer att tävla om din gunst för att få en av de 19 attraktiva svenska platserna i Europa-parlamentet. 

   Parlamentet har fått en allt större makt genom åren. Det gäller våra livsmedel, banktjänster, vårt rättsliga skydd. Det är svårt att hitta konsumentlagstiftning som INTE beslutas av EU genom parlamentet och ministerrådet.
   Det gäller också klimatet och miljön. Vägen mot en hållbar utveckling går mycket via våra dagliga val som konsumenter och det är en av EU:s uppgifter att göra det så enkelt som möjligt att leva hållbart.
  
EU påverkar oss inte minst som konsumenter, framför allt genom alla de förordningar och direktiv som så småningom blir svensk lag.
   Därför är det centralt att vi direkt i vår vardag ser att rättsligt skydd, ekonomi, säkerhet, hälsa med mera blir bättre, tack vare EU. Och att det finns en koppling mellan valdeltagande och vardag.
  
Visa att ni tar ställning för konsumenternas krav genom att rösta i EU-valet den 7 juni.

Text: Inger Breil, Konsumentansvarig

Sidan granskades senast den 29 april 2009