Vallåkra!Av: Sven Henriksson
Under vår kulturdrottning Carin Quicks ledning och på initiativ av Hjördis Wramhed företog 12 st. glada Pensionärer från PRO-Oxie ett studiebesök i egna bilar till Vallåkra Stenkärlsfabrik, som ligger mycket vackert i en Ravin, genomfluten av en bäck som levererade det nödvändiga vattnet för produktionen.
Vädret var i alla avseenden perfekt för en utflykt, och vi togs emot av en dam som visade sig vara en av grundarna till den återuppståndna lerkärlsfabrikationen. Hon var den personifierade definitionen av begreppet ”Eldsjäl” och berättade engagerat hur hon som mycket ung kom från Stockholm, utan någon som helst kunskap om vare sig trakten eller hur man tillverkade lerkärl, och tillsammans med två andra entusiaster satte i gång att stegvis känna sig för.
Leran som legat oanvänd sedan Dinosaurierna fanns där men expertråden divergerade våldsamt, varför den enda mödosamma vägen var att pröva sig fram. Allt var mer eller mindre lagt i ruiner, och tillverkningens hjärta, brännugnen, fick uppföras på nytt i samma storlek som den gamla.
Hon berättade livfullt hur de fick tigga tegel och sponsorer, samt visade på en tavla vilka som med penningmedel eller på annat sätt stött dem, så de trots alla svårigheter kunde komma i gång.
Nu var helt säkert verksamheten självbärande, i synnerhet som man vid sidan om byggt en restaurang, där vi intog en delikat lunch, bestående av en fiskrätt med nypotatis, serverat av flinka och trevliga medarbetare. Vi reste oss från borden och serverades kaffe ute i trädgården.
Det yppades även tillfälle att köpa något av deras rikhaltiga produktion.
Färden ställdes sedan till välkända Tirups Örtagård med många ovanliga örter till salu.
Här gavs tillfälle att avnjuta eftermiddagskaffe under träden i deras trädgård.
Färden ställdes sedan mot Oxie av synnerligen belåtna deltagare, som på detta sätt vill tacka de huvudansvariga för en mycket lyckad utflykt.