Som intresserade av alla sorters konsthantverk blev hustrun och jag inviterade till Clärie och Arne Rosbergs hem på nyåret 2005, för att bese och även fotografera Cläries fantastiska utställning av yllebroderier som hon tillverkat under årens lopp.Här har vi Arnes favoritkudde. Förhoppningsvis ger färgbilderna någon liten rättvisa till de färgexplosioner som möter ens öga vid inträdet i hemmet, och som förstärks allt efter som man går vidare genom rummen.
Man blir formligen mållös av all denna sköna konst, samtidigt som man blir djupt imponerad av den flit och ihärdighet som ligger bakom. Det ska heller inte förglömmas att maken Arne förfärdigar ramar och annat som erfordras för att exponera verken.
Clärie kommer här att förklara material, tillvägagångssätt m.m. vid framställandet. Den här kudden visar årstiderna i broderad from.
Mitt intresse för yllebroderier började för 9 år sedan. Då hade Studieförbundet Vuxenskolan kurs i Oxie, och jag blev helt betagen av detta broderi med mycket gamla anor.
Jag har under dessa år broderat allt från gamla 1800-talsmönster till alldeles nya och moderna mönster.
Innan jag kan sätta mig i fåtöljen och börja sy, har mitt handarbete arbetats fram ungefär så här:
Dessa broderier sys med olika ylletrådar, typ vävullgarn, stygnen varierar med olika plattsömmar, klyvsömmar, bottensömmar, kedjesöm samt många varianter. Välja färger är en procedur som är helt otrolig tycker jag, alltid undrar jag om de uttagna färgerna passar bra ihop, men det färdiga resultatet blir jag i regel nöjd med.
Detta är livskvalitet för mig.
Webbmästaren har också imponerats av färgprakten och publicerar här ett arkiv av de övriga bilder som togs av vår helyllefotograf vid samma tillfälle. Klicka här>> för öppna arkivet.
Uppdaterat 2005-02-02