PRO-Oxies Sillasexa den 16 juni 2005Text och foto: Sven Henriksson.
I strålande fint försommarväder mottogs vi, 75 festdeltagare, redan i Församlingsgårdens foajé av en glad kassör samt två likaledes glada lotteriförsäljare, varav den förstnämnda avkrävde oss den facila PRO-Oxies Sillasexa den 16 juni 2005
festavgiften på 80 kr, som inkluderade allt i fråga om mat, underhållning och dans, medan lottförsäljarna såg till att ingen smet förbi utan att ha försett sig med lotter.
En inbjudande välkomstskylt där ett foto av den bifogas, hade förfärdigats av vår eminente Dekoratör.
Med tanke på tidigare liknande arrangemang var våra förväntningar högt ställda, men det beundransvärda inträffar att de gång på gång infrias av våra duktiga arrangörer, och frågan är om de inte därtill höjer sig ett snäpp för varje gång.
Vår ordförande Bengt Mellberg hälsade oss välkomna, samt påminde om några förhållningsorder som berörde starka drycker, samt inbjöd till att taga för sig av de dignande bordens läckerheter, som innehöll allt som tillhör Midsommarfirande i fråga om sill, nypotatis och alla dess tillbehör. Även efterrätt samt kaffe med kaka tillhörde den lekamliga spisen, medan vår favoritorkester "Två Skåne" underhöll med "gamla godingar" och kompade allsången.
Därefter tråddes dansen till nämnda förnämliga spelemäns toner, som lockade nästan alla till att efter ork och förmåga utöva denna synnerligen trevliga form av motion.
Sven Olsson tog till orda och tackade de duktiga festarrangörerna som fullständigt självuppoffrande sett till att tillställningen till alla delar blivit så lyckad, samt utbringade ett fyrfaldigt leve för dem, symtomatiskt bifogas ett fåtal bilder på några av dessa fantastiska människor.
Dragning företogs på lotterierna, då vinnarna lyckliggjordes, och snart förkunnades sista dansen, varvid ordföranden önskade alla en fin sommar.
Här har vi de utlovade bilderna som en hyllning och ett ringa tack till dem som gjorde festen till - en fest!
Tillbaka till verkligheten. Klicka här>>>