Medlemsmötet den 27 april 2007
Text och bild: Sven-Eric

Tjo va´ de´ va´ livat i Församlingshuset i fredags! Tack Povel för att vi får låna din text så här långt. Nu klarar vi oss själva. Det började med att ordföranden och sekreteraren lyckligen återvände från den räliga stan´ Malmö, där de fattat kloka beslut - tillsammans med en massa andra på Samorganisationens årsmöte. Det som närmast kommer att beröra oss i PRO Oxie var ett förslag från PRO Södertorp att sångframträdandena på PRO-dagen borde turordnas, vilket skulle innebära att vår sånggrupp ställs undan i garderoben till förmån för Södertorp och Söderkulla i år. Problemet är att Söderkulla är beroende av sångstöd från vår sånggrupp?? Den som överlever den 9 maj får se hur det gick. Vi fick också veta att Samorganisationen troligen kommer att flytta in i sina nya lokaler på Porslinsgatan vid årsskiftet.

Som Du redan läst på förstasidan så kommer Bengt att lämna över ordförandeklubban i samband med medlemsmötet i augusti. Hur blir det sen´? Titta i kristallkulan! Nej, det finns ingen anledning till oro. Du som känner lust att stå i fören, med vinden lekande i de grå lockarna, man eller kvinna, och lyssna till de taktfasta årslagen från galärerna - tveka inte att slå en signal till valberedningen!!!

En förening som vår är i första hand beroende av sina engagerade medlemmar. Och det har vi - 94 stycken av dem var närvarande på mötet - och fler och fler ansluter sig. Senaste tillskottet presenterade sig på mötet. Dessutom inkom en medlemsansökan till vår hemsida från, ingen mindre än, datachefen på ABF som gick i pension i mars och som redan på Samorganisationens årsmöte valdes till ordförande i Info/Mediakommittén. Det kommer att blir ett sjuhelsikes drag på Internet.

Här är Torsten på ett reklamfoto från InternetMen livat på landet består inte bara av godsakerna på Sten-Oves café. Efter många om och men står han där. På scenen. Torsten Nordstrand med sitt dragspel. Och som han spelade sen´.

Han kommer att spela jazz på Blå Båten den 9 maj klockan 19.30. Du kan ta med dej pick-nick och skölja ner den redan från klockan 18.00, meddelar skepparn´ Lasse O. Vid lämplig väderlek blir det däcksjam med kontrabas och trummor på kommandobryggan.


 

Bertil, med gitarr och svada till vänster

Va´ de´ nån´ som sa´ jazz?

Hämtar han inspirationen från golvet? Eller är han bara fokuserad? 

Här är det fullt ös till vänster.

Jazz på dragspel i "There will never be another you"