PRO
Pensionärernas Riksorganisation

Pressmeddelande

Fyra pensionärsorganisationer lämnar gemensamt remissvar om Apoteket
 
 
2008-04-01

Fyra stora pensionärsorganisationer som tillsammans representerar över 620 000 medlemmar lämnar idag ett gemensamt remissvar till Apoteksmarknadsutredningen. Organisationerna riktar hård kritik mot utredningen som man anser inte ger underlag för den omreglering som föreslås.

– Nya idéer och arbetssätt kan utvecklas utan upplösning av apotekssystemet, säger PROs ordförande Lars Wettergren.

Det är de fyra pensionärsorganisationerna PRO, Pensionärernas Riksorganisation, RPG, Riksförbundet Pensionärsgemenskap, SKPF, Sveriges KommunalPensionärers Förbund och SPRF, Sveriges Pensionärers Riksförbund som lämnar ett gemensamt yttrande.

Sammanfattningsvis konstateras att utredningsarbetet har genomförts under stor tidspress och att avgörande analyser saknas. Utredningen ger inte underlag för den föreslagna omregleringen.

Några aspekter som kritiseras är att konkurrerande handelssystem är ofrånkomligt inriktade mot ökad försäljning och större marknadsandelar. Utredaren har inte analyserat hälsomässiga, samhällsekonomiska och andra risker med ett mer försäljningsdrivet apotekssystem. Förslaget att de större kostnader som uppstår i handelsledet efter en omreglering skall kompenseras av lägre priser från tillverkarna är heller inte realistiskt. Skillnaderna i tillverkares priser till Sverige jämfört med övriga EU är små och därför även de nya aktörernas möjligheter att pressa tillverkarnas priser. Det är inte heller önskvärt att omfördela läkemedelskostnader från tillverkning till handelsled.

Förslaget om vinstdelning till det allmänna avseende vinster i detaljist-handeln för vissa läkemedel är inte genomförbart, anser pensionärsorganisationerna och utredningens förslag kommer inte att leda till mångfald av aktörer utan istället till en marknad med ett fåtal aktörer.

Utredningen anger att apoteken skall tillhandahålla samtliga receptläke-medel, men anger inga regler. Tillgängligheten måste säkras med regler avseende lagerhållning och tid för tillhandahållande. Utredningen saknar också förslag som långsiktigt säkerställer tillgänglighet till apotek och läkemedelsförsörjning i glesbygd.

För receptläkemedel gäller tillgänglighet främst tid hos läkare för förskrivning. Frågan om bättre tillgänglighet i handeln gäller främst receptfria läkemedel. Ett första steg bör vara nya kanaler för receptfria läkemedel, lämpliga för försäljning vid sidan av apotek, skriver pensionärsorganisationerna.

Hela remissvaret finns på länken nedan


Kontakt:
PRO: Lars Wettergren, ordförande, 08-701 67 04, Ola Johansson, sjukvårdspolitiskt sakkunnig, 070-654 47 03, Maja Fröman, infochef, 08-701 67 32, 070-247 17 99
SKPF: Sam Sandberg, ordförande, 08-728 28 79 Mobil, 070-62 90 334
SPRF: Lisbeth Eklund, ordförande, 08-720 33 60
RPG: Birgit Karlsson, ordförande, 08-652 27 43

 

Läs hela remissvaret>>

Motionsflod till kongressen

Omslag till motionshäftena
Drygt 350 motioner kommer att behandlas på PROs kongress den 15 – 18 juni i Örebro.
Läs här om PROs kongress>>

Många föreningar pratar KOLL

Många PRO-föreningar diskuterar KOLL på läkemedel. Vad pratar man om och vilka föreläsare har man bjudit in? Läs mer i det senaste Nyhetsbrevet från
Koll på läkemedel>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs ordförande, Curt Persson intervjuas.
PRO syns och hörs. Vill du vara med?
Läs mer om PRO här>>

PROpensionären Nr 4, -12

Tidningens omslagJu fler läkare – desto fler mediciner och sämre koll. Det visar projektet ”Koll på läkemedel”.
Läs mer i tidningen>>

New York i höst ...

Tryggt och bekvämt reser man med PROmedlemsresor till New York i höst med direktflyg från Stockholm och med anslutningsflyg från ett flertal orter.
Läs mer om New York-resan

Höstträff i Antalya

PROmedlemsresors höstträff går till Antalya. Boende på femstjärnigt hotell intill Medelhavets strand med allt inkluderat.
Läs mer om höstträffen här>>

Vårerbjudande från SJ

Under maj månad kan PROs medlemmar resa inom Sverige eller till Oslo och Köpenhamn för 145 kronor enkel resa med SJs dagtåg.
Läs mer om erbjudandet>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>