PRO
Pensionärernas Riksorganisation

Höjd pension med 1 000 kr/månad


Sverige är på många sätt ett mycket åldersfixerat samhälle. Vilket födelseår som står i passet har ofta större betydelse än alla andra kunskaper och färdigheter vi besitter. Det är därför som vi äldre inom område efter område faller för det så kallade åldersstrecket, trots att åldern inte säger något annat än när vi är födda.

Första januari 2009 införs en samman­hållen lag mot diskriminering i Sverige. I denna lag förbjuds diskriminering på grund av kön, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktions­hinder eller sexuell läggning. Men när det gäller åldersdiskriminering gäller lagen bara i arbetslivet. Det innebär att äldre kan fortsätta att diskrimineras.

Äldre människor är en stor resurs i vårt samhälle. Att utsättas för diskriminering är oerhört kränkande för den som drabbas.

Vårt land var ett av de sista i Europa som förbjöd åldersdiskriminering inom arbetslivet. Ska vi bli sist också när det gäller ett sådant förbud inom övriga delar av samhället? Ska vi behöva vänta tills EU kräver att även Sverige stiftar en lag som inte tillåter att äldre diskrimineras?

PRO uppmanar nu regeringen att ta åldersdiskrimineringen på allvar och kräver snarast en lagstiftning, som sätter stopp för all diskriminering av äldre.

PROpensionären Nr 1, -12

Bild på tidningens omslagNytt nummer ute nu med bland annat; 51 000 pensionärer missar att söka sitt bostadstillägg, BTP.
Läs mer här>>

Snart dags för 112-dagen

Lördagen den 11 februari uppmärksammas nödnumret 112 över hela landet. Föreningar kan beställa 112-kort hos sitt distrikt och ladda ner flygblad här.
Läs mer och ladda ner flygblad>>

Curt Perssons blogg

bild på Curt Perssons blogg

Läs senaste inlägget>>

PROmedlemsresor

Följ med på Vårträff till Mallorca tillsammans med andra PROare! Än finns platser kvar. Avresa från fem orter.
Läs här om Vårträffenl>>

Kostnadsfri IT-support

Vet du att medlemmar i PRO har kostnadsfri IT-support?
Läs mer om IT-supporten>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs Riksmästerskap i bridge. Foto: Märtha Dahlberg
Vill du vara med? Anmäl dig här>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs Folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>