Koll på läkemedel Nr 13/2012

Nyhetsbrev nr 13/2012, 21 maj-4 juni

Äldre och läkemedel i vår omvärld

4 juni

PRO Hoting pratade Koll

”Dietist och sjukgymnast från folkhälsocentrum gav föreläsningar inom sina specifika områden och läkaren Per Magnusson berättade om resultaten från arbetet med att minska överförskrivning av läkemedel i kommunens verksamheter.” Citat Länstidningen Östersund

4 juni

SPF i Örebro i debattartikel – Säg ja till ny äldrevård

”Sex professorer skrev en debattartikel i Nerikes Allehanda 2 maj om kvalitetsproblemen i vården och omsorgen av äldre personer.

De föreslog att politikerna i landstinget skulle höja blicken från den krassa parti- och blockpolitiska nivån till en medmänsklig nivå.

Örebroavdelningen av Sveriges pensionärsförbund (SPF) ställer sig bakom professorernas syn på äldre personer. Vi har svårt att se att det finns några politiska partiskiljande frågor när det gäller vård och omsorg om äldre personer. Politikernas uppdrag är i första hand att bestämma hur stor andel av de gemensamma resurserna (skatterna) som skall gå till vård och omsorg om äldre personer och i efter hand kontrollera att kvaliteten blir bra.

Om det finns partipolitiska meningsskiljaktigheter är det viktigt att de redovisades tydligt. När man beslutat om budgeten för vård och omsorg är det en rent professionell fråga hur verksamheten utformas och bedrivs.

Professorerna beskriver att det finns allvarliga brister inom vård och omsorg för äldre personer. Uppgifter i media visar att biverkningar till läkemedel är en av de vanligaste orsakerna till att äldre personer behöver läggas in på sjukhus. Rimligen finns det då ett betydligt större antal äldre personer som har biverkningar av lägre grad, som inte behöver läggas in på sjukhus, men som ändå får sin livskvalitet minskad i sin vardagsmiljö.

Vi undrar hur det är möjligt att dagens vårdsystem bidrar till att skapa ohälsa hos äldre personer, trots att vi aldrig tidigare avdelat så stora resurser till vård och omsorg och aldrig tidigare haft så många läkare och sjuksköterskor. Hur kan det då finnas så stora brister?

Mycket talar för att professorerna har rätt, att det krävs ett rejält om- och nytänkande när det gäller hur man utformar och bedriver vård och omsorg för äldre personer. Vi tror att förslaget om en slags centrumbildning för geriatrik vore en klok och framsynt åtgärd. När problemen är så omfattande måste det till riktade satsningar och vi tycker det låter rimligt att en geriatrisk centrumbildning får stor frihet att testa nya idéer i praktisk vård. En driftform som institut eller stiftelse skulle bidra till att ge centret stabilitet och arbetsro.

En sådan verksamhet i Örebro skulle ge eko runt om i landet och vara en viktig utbildningsresurs, för både den nya läkarutbildningen och för övriga vårdutbildningar. Den skulle även vara en kompetensresurs för hela länet och kanske regionen.

En geriatrisk centrumbildning med både vård och forskning skulle ge Örebro en spetskompetens i geriatrik, som skulle locka fler ambitiös personer att ägna sig åt vård och omsorg för äldre personer, vilket ju är nödvändigt med hänsyn till dagens kvalitetsproblem och inte minst befolkningsprognoserna.

Med hänsyn till alla problem som är knutna till måltider, respektive övervikt och undervikt, skulle centrumbildningen kunna få ett särskilt uppdrag att forska och utveckla kvaliteten kring dessa områden för äldre personer.

SPF i Örebro ställer sig kraftfullt bakom professorerna förslag om ett nationellt geriatriskt centrum i Örebro. Landstingsfullmäktige skulle ha beslutat om en motion från Allianspartierna 3 maj, men beslutet bordlades.

Vi hoppas att landstingsfullmäktige tisdagen 12 juni beslutar att inrätta ett sådant geriatriskt centrum i nära samarbete med Örebro universitet.

HANS BRYNJE
SONJA CEDERLÖF
ULF GRELL
BÖRJE GUSTAFSSON
GUNILLA WERNESTRÖM”

Citat Nerikes Allehanda

30 maj

Privat vård ger större trivsel enligt Socialstyrelsen – kommentar från Vårdföretagarna

”- Detta borde vara slutet på krypskyttet mot privat drift av äldreomsorg. Socialstyrelsen tar effektivt död på myten att privat drift skulle medföra sämre kvalitet. Granskningen ger ju snarast belägg för att det är tvärt om, att konkurrensutsättningen leder till högre kvalitet i äldreomsorgen.

Det säger Håkan Tenelius, näringspolitisk chef Vårdföretagarna, i en kommentar till Socialstyrelsens jämförelse av äldreomsorg i kommunal och enskild regi.” Citat Almega.

Läs mer här!

30 maj

Uppsats om polyfarmaci bland äldre

Läs uppsatsen här!

30 maj

12 juni utbildning i Stockholm om äldre och läkemedel

”Läkemedel är den vanligaste medicinska behandlingsformen för äldre personer och de drabbas också betydligt oftare av läkemedelsbiverkningar än yngre. Detta beror på att åldrandet påverkar kroppens sätt att ta hand om läkemedel och att äldre personer också ofta använder flera läkemedel samtidigt. Därför är det angeläget att du som arbetar inom äldreomsorgen har tillräcklig kunskap om läkemedel, läkemedelshantering och  läkemedelsbiverkningar.” Citat Kompetensutvecklingsinstitutet.

Läs mer här!

30 maj

Ytterhogdal PRO pratade läkemedel

”Vid möte 7 maj hade ordförande Gerd Jonsson inbjudit Kent Rheborg från apoteket i Sveg. Han gav en utförlig information om din medicins väg från läkarens ordinering och recept till dosett. Han fick också många frågor om olika mediciner och läkemedel. En värdefull och uppskattad frågestund och där Kent försäkrade deltagarna om att man kunde ta sin ordinerade tablett oavsett varierande tilläggsnamn på förpackningen.”

28 maj

Mer samarbete skapar säkrare vård

”På Tranås vårdcentral diskuterar verksamhetschefen Peter Nilsson med den medicinskt ansvarige läkaren Nailil Skoog och apotekare Anna Wiberg hur inte minst dospatienter ska få rätt läkemedel. Och hur de medicinska övergångarna ska bli säkrare.” Citat Landstinget  i Jönköpings län.

Läs mer här!

24 maj

Läkemedelsgenomgångar för äldre multisjuka personer – en vägledning för sjukvården och andra aktörer, dnr 23446/2012 – läkarförbundets remissvar

Läs mer här!

21 maj

I snitt tio läkemedel var på äldreboenden i Östersund

”Gamla på äldreboenden får i genomsnitt tio olika mediciner var. På Björkbacka är mängden sex per person. - Andra har stafettläkare. Vi har samma doktor som har varit här sedan 1980-talet, säger sjuksköterskan Inger Nina Elnes som förklaring.”

 Att kontinuerligt hålla koll på förskrivningarna av läkemedel hör till de uppgifter som äldreboenden har. Nyligen kom Socialstyrelsens rapport som visar att allt fler över 80 som bor på äldreboenden i Sverige inte bara får fler läkemedel, de får också många mediciner som är direkt olämpliga. Så många som var sjätte får läkemedel som finns på medicinernas svarta lista. De borde inte skrivas ut.” Citat ÖP.

21 maj

Län med mycket privatvård svåra att ha översikt på

”Första gången Olof Englund var läkare på Björkbacka var 1975. - Då var det den yngste läkaren som fick ta långvården. Nu är det den mest erfarne, säger han. Han är distriktsläkare i Lugnvik och har varje tisdag avsatt till hembesök på Björkbacka.”

” Han tror att täta uppföljningar ligger bakom att Björkbacka inte ger lika mycket läkemedel till sina gamla som andra boenden. Och han framhåller det datasystem som Jämtlands län har valt som gör att all förskrivningar kan följas oavsett vem det är som skriver receptet; hälsocentralen eller sjukhuset.

- Län med mycket privatvård har det inte på samma sätt. Där är det svårt att ha översikt över alla läkemedel, säger han.” Citat Östersundsposten.

Koll på läkemedel arrangerar seminarium i Almedalen tisdag den 3 juli kl. 16.30-18.00. Mer om programmet i nästa omvärldsbevakning.

2012-06-07

PRO:s ordförandeblogg



Ordf. Curt Persson: 
Det vore ganska uppseendeväckande om inte premiepensionssystemet skulle stå inför betydande förändringar.  Läs mer 

 

Rabatt på SJ-resor

Halva priset på utvalda resor vid köp i SJ:s resebutiker. Tio procent rabatt på alla SJ-resor. Läs mer

 

PROpensionären

Tidningens omslagEn specialtidning för pensionärer - till nytta och nöje. Läs i det senaste numret

 

 

PROs folkhögskola i Gysinge

Studera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet. Läs mer

 

Gilla vår Facebooksida

Koll på Läkemedel

- ett projekt för  bättre läkemedels- behandling och patientsäkerhet. Läs mer 

 

PROmedlemsresor

Varierat reseutbud för olika smaker och plånböcker. Allt från vandring, hälsoresor, kultur till stora medlemsträffar. Läs mer

 

PRO Försäkringar

Genom PRO Försäkringar kan du som PRO-medlem teckna tre olika försäkringar som är speciellt framtagna för medlemmar. Läs mer

 

Banner för Trippelskrapet