PRO
Pensionärernas Riksorganisation

Försäkringsansvariga på framtidsträff


forsäkringstraff

Närmast i bild Lars Östlund, kassör i PRO Dalarna.

2010-12-08

PRO-distriktens försäkringsansvariga samlades på tisdagen i Stockholm för att diskutera planerna kring PROs nya medlemsförsäkringar som ska introduceras i februari 2011.

Föredragande från PRO, försäkringsbolag och försäkringsförmedlare medverkade under heldagskonferensen. Alla detaljerna kring försäkringarna är ännu inte klara, men det som är klart är att det kommer en Sparliv-försäkring i samarbete med SalusAnsvar och Swedbank/Sparbankerna, en hem-, villa- och fritidshusförsäkring i samarbete med Trygg Hansa och en olycksfallsförsäkring i samarbete med SalusAnsvar.

PROs samlingsförsäkring blir kvar som tidigare i Folksam.

Deltagarna fick en föredragning om principerna för försäkringarna och fick också möjlighet att lämna synpunkter och förslag kring uppläggen.

PRO kommer nu att arbeta vidare för att detaljerna ska bli klara så snabbt som möjligt och hela försäkringspaketet ska komma på plats.

När detaljerna är klara kommer all försäkringsinformation att återfinnas på www.pro.se/forsakringar.
Redan nu finns lite förhandsinfo att ta del av där.

Datum för när försäkringarna ska börja gälla är ännu inte fastställt.

Länk till mer förhandsinfo om de nya försäkringarna (pdf)>>

På träffen informerades deltagarna också om att PRO inte har lyckats få till stånd några ytterligare förbättringar när det gäller Folksams grupplivförsäkring. De tre alternativ som Folksam har informerat försäkringstagarna om kommer att gälla och förändringen av ersättningsbeloppen och/eller premierna sker från och med 2012.

Kontakt: Roine Hangvar, ekonomichef PRO, 08-701 67 21, Maja Fröman, informationschef, 08-701 67 32

 

Text: Maja Fröman, Foto: Eva Wernlid

Motionsflod till kongressen

Omslag till motionshäftena
Drygt 350 motioner kommer att behandlas på PROs kongress den 15 – 18 juni i Örebro.
Läs här om PROs kongress>>

Många föreningar pratar KOLL

Många PRO-föreningar diskuterar KOLL på läkemedel. Vad pratar man om och vilka föreläsare har man bjudit in? Läs mer i det senaste Nyhetsbrevet från
Koll på läkemedel>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs ordförande, Curt Persson intervjuas.
PRO syns och hörs. Vill du vara med?
Läs mer om PRO här>>

PROpensionären Nr 4, -12

Tidningens omslagJu fler läkare – desto fler mediciner och sämre koll. Det visar projektet ”Koll på läkemedel”.
Läs mer i tidningen>>

New York i höst ...

Tryggt och bekvämt reser man med PROmedlemsresor till New York i höst med direktflyg från Stockholm och med anslutningsflyg från ett flertal orter.
Läs mer om New York-resan

Höstträff i Antalya

PROmedlemsresors höstträff går till Antalya. Boende på femstjärnigt hotell intill Medelhavets strand med allt inkluderat.
Läs mer om höstträffen här>>

Vårerbjudande från SJ

Under maj månad kan PROs medlemmar resa inom Sverige eller till Oslo och Köpenhamn för 145 kronor enkel resa med SJs dagtåg.
Läs mer om erbjudandet>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>