PRO
Pensionärernas Riksorganisation

PRO-kongressen: Tänderna är en del av kroppen


2008-09-22

PROs kongress kräver en översyn av nya tandvårdssystemet. PRO varnade för att det skulle kunna bli försämringar för 65+. Det verkar nu besannas. Det behövs en granskning av prisutvecklingen. Ett återinförande av prisreglering kan vara enda möjligheten. Dessutom är det ekonomiska stödet till den enskilde för den regelbundna och förebyggande tandvården är för lågt, anser PRO.

Uttalande från PROs kongress:

Tänderna är en del av kroppen

Tandvårdförsäkringen behöver förbättras på ett antal punkter.

  • Stödet till regelbunden och förebyggande tandvård behöver öka
  • Tandvårdsförsäkringen ska omfatta samtliga tänder
  • Det kan bli nödvändigt att återinföra prisreglering

Kan man äta bra och tugga bra så mår man bra. Tänderna är en del av kroppen och tandvården är en del av hälso- och sjukvården. PRO anser därför att tandvården på sikt ska föras in under hälso- och sjukvårdens högkostnadsskydd.

Ett nytt tandvårdsstöd har införts. Tidigare var stödet till omfattande behandlingar begränsat till dem som fyllt 65 år. Åldersgränsen innebar att många väntade med viktig tandvård. PRO accepterade därför förändringen, men varnade för att det skulle kunna bli försämringar för 65+. Det verkar nu besannas.

För omfattande behandlingar riskerar kostnaderna för den enskilde att öka dramatiskt.  Det nya stödet utgår efter fastställda referenspriser för olika behandlingar, samtidigt som tandläkarnas prissättning är fri. För kostnader över referenspriset ges ingen subvention.

Det behövs en granskning av prisutvecklingen. Om inte priser utjämnas och sänks mot referenspriserna kommer de äldres tandvårdskostnader att bli mycket dyrare. Stödet blir då främst ett ekonomiskt stöd till folktandvården och till de privata tandläkarna. Därför kan ett återinförande av prisreglering vara enda möjligheten.

Det går redan att konstatera en annan brist i det nya systemet. Det ekonomiska stödet till den enskilde för den regelbundna och förebyggande tandvården är för lågt. Äldre behöver tät kontakt med tandvården. Stödet till äldre ska vara så stort att patientkostnaden för ett årligt besök inte blir större än för ett besök i sjukvården.

Kontakt: Ola Johansson, sjukvårdspolitiskt sakkunnig, 08- 701 67 11, Maja Fröman, informationschef, 08-701 67 32, 070-247 17 99

Motionsflod till kongressen

Omslag till motionshäftena
Drygt 350 motioner kommer att behandlas på PROs kongress den 15 – 18 juni i Örebro.
Läs här om PROs kongress>>

Många föreningar pratar KOLL

Många PRO-föreningar diskuterar KOLL på läkemedel. Vad pratar man om och vilka föreläsare har man bjudit in? Läs mer i det senaste Nyhetsbrevet från
Koll på läkemedel>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs ordförande, Curt Persson intervjuas.
PRO syns och hörs. Vill du vara med?
Läs mer om PRO här>>

PROpensionären Nr 4, -12

Tidningens omslagJu fler läkare – desto fler mediciner och sämre koll. Det visar projektet ”Koll på läkemedel”.
Läs mer i tidningen>>

New York i höst ...

Tryggt och bekvämt reser man med PROmedlemsresor till New York i höst med direktflyg från Stockholm och med anslutningsflyg från ett flertal orter.
Läs mer om New York-resan

Höstträff i Antalya

PROmedlemsresors höstträff går till Antalya. Boende på femstjärnigt hotell intill Medelhavets strand med allt inkluderat.
Läs mer om höstträffen här>>

Vårerbjudande från SJ

Under maj månad kan PROs medlemmar resa inom Sverige eller till Oslo och Köpenhamn för 145 kronor enkel resa med SJs dagtåg.
Läs mer om erbjudandet>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>