PRO
Pensionärernas Riksorganisation

PRO kritiserar alliansens skatteförslag och kräver rättvisa skatter

 

2008-06-17

Att sänka skatten för de sämst ställda pensionärerna som alliansregeringens partiledare föreslår löser inte orättvisan att en vanlig pensionär betalar över 7000 mer i skatt om året än motsvaranden löntagare. Det säger PROs ordförande Lars Wettergren.

Alliansregeringens partiledare föreslår idag på Dagens Nyheters debattsida att ett särskilt skatteavdrag för pensionärer med de sämsta pensionerna ska införas. Som mest skulle avdraget kunna ge en skattesänkning på 2500 kronor om året för de med lägst pension enligt partiledarna. Avdraget skulle sedan trappas av ju högre inkomst man har.

För några veckor sedan gjorde samtliga pensionärsorganisationer, representerande 800 000 pensionärer, gemensam sak och krävde att pensionsinkomster ska ha samma skatt som förvärvsinkomster. En vanlig pensionär betalar idag cirka 600 kronor mer i månaden på sin pensionsinkomst än motsvarande löntagare.

- Förhoppningsvis är alliansregeringens förslag ett första steg för att ta bort orättvisan mellan pensionärer och löntagarna. Men risken med förslaget är att stora grupper pensionärer som har låga pensioner hamnar utanför. Vi kommer att fortsätta att agera för att pensionärer och löntagare betalar lika skatt för lika inkomst, säger Lars Wettergren.

Kontakt: Maja Fröman, informationschef, 070-247 17 99

Bakgrund: Samtidigt som regeringen la förslag om sänk skatt för pensionärer lades också förslag om utökat förvärvsavdrag. I kronor föreslog regeringen 0,8 miljarder till pensionärer och 5 miljarder, alternativt 15 miljarder ytterligare till löntagare.

Läs PROs hela remissyttrande över förslaget till sänkt skatt för de sämst ställda pensionärerna

Motionsflod till kongressen

Omslag till motionshäftena
Drygt 350 motioner kommer att behandlas på PROs kongress den 15 – 18 juni i Örebro.
Läs här om PROs kongress>>

Många föreningar pratar KOLL

Många PRO-föreningar diskuterar KOLL på läkemedel. Vad pratar man om och vilka föreläsare har man bjudit in? Läs mer i det senaste Nyhetsbrevet från
Koll på läkemedel>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs ordförande, Curt Persson intervjuas.
PRO syns och hörs. Vill du vara med?
Läs mer om PRO här>>

PROpensionären Nr 4, -12

Tidningens omslagJu fler läkare – desto fler mediciner och sämre koll. Det visar projektet ”Koll på läkemedel”.
Läs mer i tidningen>>

New York i höst ...

Tryggt och bekvämt reser man med PROmedlemsresor till New York i höst med direktflyg från Stockholm och med anslutningsflyg från ett flertal orter.
Läs mer om New York-resan

Höstträff i Antalya

PROmedlemsresors höstträff går till Antalya. Boende på femstjärnigt hotell intill Medelhavets strand med allt inkluderat.
Läs mer om höstträffen här>>

Vårerbjudande från SJ

Under maj månad kan PROs medlemmar resa inom Sverige eller till Oslo och Köpenhamn för 145 kronor enkel resa med SJs dagtåg.
Läs mer om erbjudandet>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>