PRO
Pensionärernas Riksorganisation

PRO välkomnar lag om värdegrund och förutsätter mer resurser till äldreomsorgen


2008-05-30

PRO välkomnar Thorbjörn Larssons utredningsförslag som presenterats idag, men påpekar att det inte bara behövs fina utfästelser utan även mer resurser.

 

- En lagstadgad nationell värdegrund, som utredaren föreslår, kommer säkert att göra nytta. Vi tror att den kan stärka individernas rättigheter och leda till att vi kommer bort från en äldreomsorg som i mycket präglas av kantiga regler, utan en helhetssyn på människan. Vi är kritiska till hur både kommuner och privata utförare bedriver äldreomsorgen, säger PROs vice ordförande Inger Hestvik.

- Utredningen föreslår stimulansmedel för att utbilda äldreomsorgens ledare i värdegrundsarbete. Jag tror att sådana medel kan göra nytta, det visar erfarenheterna från de stimulansmedel som staten sedan 2006 delar ut till kommunerna. Men vad vi aldrig kan komma ifrån är att äldreomsorgen måste få kosta. Staten och kommunerna måste vara beredda att satsa mer skattemedel på äldreomsorgen. Anslagen har ju faktiskt minskat under en följd av år. Risken är att vi får fina utfästelser men inte medel för att förverkliga dem.

Kontakt: Maja Fröman, informationschef, 08-701 67 32, 070-247 17 99, Guy Lööv, socialpolitisk ombudsman, 08-701 67 31
 

Motionsflod till kongressen

Omslag till motionshäftena
Drygt 350 motioner kommer att behandlas på PROs kongress den 15 – 18 juni i Örebro.
Läs här om PROs kongress>>

Många föreningar pratar KOLL

Många PRO-föreningar diskuterar KOLL på läkemedel. Vad pratar man om och vilka föreläsare har man bjudit in? Läs mer i det senaste Nyhetsbrevet från
Koll på läkemedel>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs ordförande, Curt Persson intervjuas.
PRO syns och hörs. Vill du vara med?
Läs mer om PRO här>>

PROpensionären Nr 4, -12

Tidningens omslagJu fler läkare – desto fler mediciner och sämre koll. Det visar projektet ”Koll på läkemedel”.
Läs mer i tidningen>>

New York i höst ...

Tryggt och bekvämt reser man med PROmedlemsresor till New York i höst med direktflyg från Stockholm och med anslutningsflyg från ett flertal orter.
Läs mer om New York-resan

Höstträff i Antalya

PROmedlemsresors höstträff går till Antalya. Boende på femstjärnigt hotell intill Medelhavets strand med allt inkluderat.
Läs mer om höstträffen här>>

Vårerbjudande från SJ

Under maj månad kan PROs medlemmar resa inom Sverige eller till Oslo och Köpenhamn för 145 kronor enkel resa med SJs dagtåg.
Läs mer om erbjudandet>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>