PRO
Pensionärernas Riksorganisation

Pensionärer demonstrerar för rättvis skatt den 15 april

 
2010-04-09
 
Den 15 april kl 12.30 marscherar pensionärer för rättvis skatt från Kungsträdgården i Stockholm mot riksdagen.
Det är PRO som är arrangör och skälet är att pensionärer sedan 2007 betalar högre skatt än yrkesverksamma, vid lika inkomst.
 
Merkostnaden för en pensionär med 14 000 kronor i månadspension är 700 kronor per månad i en genomsnittlig kommun.
 
Så sent som 2003, när det nya pensionssystemet infördes, så infördes lika beskattning av pensionärer och löntagare, en princip som alla de fem partierna bakom pensionsuppgörelsen var överens om då. Men det höll alltså bara fyra år. Före 2003 betalade pensionärer lägre skatt än löntagare.
 
Demonstrationen är öppen för alla, såväl pensionärer som yrkesverksamma. Den går till Mynttorget där ett protestmöte mot skatteorättvisan kommer att hållas.
 
Kontakt: Maja Fröman, informationsansvarig PRO, 08-701 67 32, 070-247 17 99

Ledig tjänst

Redaktionschef sökes till PROpensionären - en uppskattad medlemstidning med brett innehåll.
Läs om tjänsten här>>

PROpensionären Nr 1, -12

Bild på tidningens omslagNytt nummer ute nu med bland annat; 51 000 pensionärer missar att söka sitt bostadstillägg, BTP.
Läs mer här>>

Snart dags för 112-dagen

Lördagen den 11 februari uppmärksammas nödnumret 112 över hela landet. Föreningar kan beställa 112-kort hos sitt distrikt och ladda ner flygblad här. Läs också vad som händer i Stockholm på lördag.
Läs mer och ladda ner flygblad>>

Curt Perssons blogg

bild på Curt Perssons blogg

Läs senaste inlägget>>

PROmedlemsresor

Följ med på Vårträff till Mallorca tillsammans med andra PROare! Än finns platser kvar. Avresa från fem orter.
Läs här om Vårträffenl>>

Kostnadsfri IT-support

Vet du att medlemmar i PRO har kostnadsfri IT-support?
Läs mer om IT-supporten>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs Riksmästerskap i bridge. Foto: Märtha Dahlberg
Vill du vara med? Anmäl dig här>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs Folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>