PRO
Pensionärernas Riksorganisation

Pressmeddelande

Staten måste ha övergripande ansvar för kassaservice oavsett var man bor
 
 
2007-03-16
 
– Staten måste ha ett övergripande ansvar för att alla medborgare i landet har tillgång till både postservice och kassaservice oavsett var de bor. I första anblicken ser det ut som att regeringen har tillgodosett PROs krav och det välkomnar vi. Regeringen skriver att grundläggande kassaservice, som idag tillhandahålls av Svensk Kassaservice ska ersättas ”av ett statligt åtagande att tillhandahålla grundläggande betaltjänster”. Men samtidigt ger man Post och Telestyrelsen i uppdrag att analysera hur det ska ske. Myndigheten ska efter noggrann analys avgöra på vilka orter, inom vilka områden som upphandling ska ske. För oss är det naturligtvis viktigt att bevaka detta arbete så att det inte bara blir ord utan också verklighet av statens ansvar överallt, säger PROs ordförande Lars Wettergren som kommentar till regeringens förslag idag om att lägga ner Svensk Kassaservice.

 

PRO har tidigare i ett remissvar kritiserat ett förslag om en geografisk avgränsning av statens ansvar för betal­tjänster. Statens ansvar för att det ska finnas grundläggande betaltjänster måste gälla hela landet anser PRO.

 

Kontakt:

Maja Fröman, informationschef, 08-701 67 32, 070-247 17 99
 

Motionsflod till kongressen

Omslag till motionshäftena
Drygt 350 motioner kommer att behandlas på PROs kongress den 15 – 18 juni i Örebro.
Läs här om PROs kongress>>

Många föreningar pratar KOLL

Många PRO-föreningar diskuterar KOLL på läkemedel. Vad pratar man om och vilka föreläsare har man bjudit in? Läs mer i det senaste Nyhetsbrevet från
Koll på läkemedel>>

Ny pensionär? Välkommen!

PROs ordförande, Curt Persson intervjuas.
PRO syns och hörs. Vill du vara med?
Läs mer om PRO här>>

PROpensionären Nr 4, -12

Tidningens omslagJu fler läkare – desto fler mediciner och sämre koll. Det visar projektet ”Koll på läkemedel”.
Läs mer i tidningen>>

New York i höst ...

Tryggt och bekvämt reser man med PROmedlemsresor till New York i höst med direktflyg från Stockholm och med anslutningsflyg från ett flertal orter.
Läs mer om New York-resan

Höstträff i Antalya

PROmedlemsresors höstträff går till Antalya. Boende på femstjärnigt hotell intill Medelhavets strand med allt inkluderat.
Läs mer om höstträffen här>>

Vårerbjudande från SJ

Under maj månad kan PROs medlemmar resa inom Sverige eller till Oslo och Köpenhamn för 145 kronor enkel resa med SJs dagtåg.
Läs mer om erbjudandet>>

Håll dig uppdaterad!

Prenumerera på nyheter från PROs webb så är du alltid uppdaterad.
Länk till anmälan>>

Se över dina försäkringar!

Är du försäkrad på bästa sätt?
Du vet väl att du har möjlighet att teckna speciellt framtagna försäkringar för PRO-medlemmar.
Läs mer om PRO Försäkringar>>

PROs folkhögskola i Gysinge

En glad deltagare i en datakursStudera på PROs folkhögskola i Gysinge. Inga förkunskaper krävs och kursdeltagarna rekryteras från hela landet.
Läs mer om PROs folkhögskola>> 

PROs Rikslotteri

Banner för Trippelskrapet
Till Trippelskrapet>>