PRO Pensionären
PROpensionären nr 7-12

PROpensionären nr 7-12

 

PROs ordförande Curt Persson: 

Fokus på boende för äldre


PROs kongress i juni behandlade många viktiga frågor: pensionssystemet, skattefrågan och boendet för äldre. Kongressen beslutade att ett boendepolitiskt program ska utarbetas, och i höst startar vi arbetet med att ta fram ett genomgripande program för äldres boende.

Läs mer

 


 

Chefredaktör Bettan Andersson:

Nu får vi räkna fler läsare! 


Många tidningar
tappade läsare i Sifos senaste läsarundersökning. Men inte PROpensionären. Vi ökade antalet läsare. 23 000 fler läste PROpensionären i våras jämfört med i höstas. Och det är det bästa betyg som vi på redaktionen kan få. Att tidningen blir läst.

 Läs mer

 


 

Ständigt denna Bromsen!


Bromsen var tänkt som det yttersta skyddet i pensionssystemet. Den skulle bara användas i nödfall. Men nu ser vi hur den slår till gång på gång och sänker pensionerna.

Vad är Bromsen?
Varför slår den till så ofta?
Vad tycker PRO?
Vad tycker Socialdemokraterna?
Vad tycker regeringen?

Läs mer

 


 

Kommunerna är skyldiga att underlätta för anhörigvårdare

 

Anhörigvårdare är de personer som ger hjälp och stöd dagligen eller flera gånger i veckan till sin make eller maka i hemmet.

Man räknar med att 83 000 personer är anhörigvårdare, de flesta i åldern 75 till 84 år.

I juli 2009 infördes en ny bestämmelse i Socialtjänstlagen som innebär att kommuner ska underlätta för anhörigvårdare. Det kan handla om avlösning, information och utbildning, olika former av samtalsstöd och rekreation. 

Ändringen innebär att en tidigare frivillig uppgift blir obligatorisk – därför kompenseras kommunerna med 300 miljoner kronor årligen. Men pengarna är inte öronmärkta utan ingår sedan 2011 i det generella statsbidraget till kommunerna.

Olika typer av stödinsatser för anhörigvårdare

Vilken typ av stöd som erbjuds skiljer sig åt lite beroende på vilken kommun man bor i. Till exempel erbjuder vissa kommuner avlösarservice eller växelvård som går att få både regelbundet och vid enstaka tillfällen. Olika former av dagverksamhet för den som vårdas är också ett alternativ. Det ger både den som vårdar och den som vårdas en möjlighet att komma hemifrån på olika håll. 

Många kommuner har särskilda anhöriggrupper, där anhöriga träffas för rekreation och samtal, många anhöriga finner stöd och kraft i detta. Kontakta kommunens anhörigkonsulent/anhörigsamordnare i första hand och i andra hand en biståndshandläggare, då vissa stödinsatser kan vara biståndsbedömda. 

Källor: Nationellt kompetenscentrum anhöriga och Socialstyrelsen.

 


 

Vi pensionärer bidrar till kommunens ekonomi


Att vi lever längre och blir allt fler äldre är positivt. Det uppfattas dock ofta som ett problem eftersom påfrestningarna ökar på pensionssystemet och de offentliga finanserna.

Det har blivit vanligt på senare år att beslutsfattare uttrycker sig som om pensionärerna är en del av befolkningen som bara drar med sig för stora kostnader. Vi har tröttnat på detta och vi bemöter nu den attityden med fakta i stället för löst tyckande. I Oskarshamns kommun fanns det 26 165 invånare den 15 februari 2012.  Av dessa var 5 947 alltså 22,7 procent pensionärer.

Pensionärerna bidrog året 2011 till kommunens budget med:

• Skatt på pensioner och livräntor: 251 miljoner.
• Statsbidrag: 40,6 miljoner.
• Fastighetsavgift: 10,5 miljoner.

Av kommunens totala budget på 1 200 miljoner betalar alltså pensionärerna en fjärdedel. Hela äldreomsorgen finansierar pensionärerna själva. Kostnaden var 278 miljoner under 2011. Det är en nettosiffra där man dragit ifrån inkomster av att pensionärerna betalat 14,8 miljoner i taxor och avgifter.

Till detta kommer ett okänt antal miljoner som betalas in i skatt av pensionärer som fortfarande arbetar. Redovisningssystemen klarar inte av att ta fram den siffran, alltså att skilja pensionärer som arbetar från övriga förvärvsarbetande.

Vi får heller inte glömma att de dryga 300 miljonerna pensionärer betalar i skatt med mera skapar arbete åt ett stort antal personer som i sin tur av de 300 miljonerna betalar ungefär 80 miljoner till kommun och landsting i skatt på sina löner. För att nu inte tala om att varje gång vi använder den pension vi arbetat ihop för att köpa något, vad det nu kan vara, så genererar vi arbete och sysselsättning som i sin tur skapar skatteinkomster för stat och kommun. 

Till ovanstående kommer givetvis också att de som nu är pensionärer har arbetat och betalat skatt under åtskilliga år av yrkesarbete och på så vis hjälpt till att bygga upp samhället.

Dessutom bidrar vi med glädje till det som barn, ungdomar och många andra är i behov av i Oskarshamns kommun.

 

Några PRO-argument vid kommunala kontakter:

Sammanställning över vad pensionärer betalar i kommunalskatt 2008:

Kommun

Antal personer över 65 år

Skatt i miljoner kr

Torsås

1701

69,5

Mörbylånga

3057

147,1

Hultsfred

3465

154,6

Högsby

1499

60,1

Mösterås

2949

138,4

Emmaboda

2255

100,9

Kalmar

11 365

580,5

Nybro

4605

208,9

Oskarshamn

5733

276,9

Västervik

8751

409,4

Vimmerby

3361

153,0

Borgholm

3073

139,8

Summa: 51 814 personer 2,439 miljarder kr

 

Kommunerna erhåller dessutom statsbidrag/skatteutjämningsbidrag med 30 000 till 40 000 kronor per invånare och år. För barn och pensionärer erhåller kommunerna betydligt mer i statsbidrag.

Sammanställt i mars 2012 av PRO i Oskarshamns kommun.
Vi tackar för värdefull hjälp från kommunens ekonomichef Armin Avdic.

Mer läsning

ANNONSERING

För annonsering, kontakta Annonssäljarna

Kieran Danagher
Telefon 08-24 88 50
Mobil: 0709-29 77 94
Mail: kieran.danagher@annonssaljarna.se

Christina Arkbrant
Telefon: 08-21 97 27
Mobilnummer: 0733-96 01 97
Mail: christina.arkbrant@annonssaljarna.se

 
Annonsprislista 2013.

 

PROpensionären

En specialtidning för dig som är pensionär.  Till nytta och nöje. PROpensionären är Sveriges största pensionärstidning och partipolitiskt obunden.
Utkommer med 9 utgåvor per år.
TS-kontrollerad upplaga
2012, 297 500 ex.

Nästa nummer...

utkommer 14 juni - 13!