A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö

Auktion i Ransta Skola

Gunnar Kollander och Lelle Johansson med sin auktionsshow.

PRO Ranstaortens höstauktion

2013-11-29 Lördagen den 23 november gick PRO Ranstaortens sedvanliga höstauktion i Ransta skola av stapeln. 100-talet köpsugna personer i alla åldrar fyllde snabbt skolans gymnastiksal.Sycirkelns och trivselkommitténs damer höll i trådarna. De hade pyntat lokalen med auktionsgods och lotterivinster och dukat till kaffe med hembakat kaffebröd. Auktionsgods, lotterivinster och kaffebröd hade skänkts av PRO-föreningens medlemmar, som alla ska premieras för gott arbete.Auktionsutropare var Gunnar Kollander och Lelle Johansson. De bjöd på sig själva och såg till att alla andra bjöd över varandra. Det var stickade och broderade handarbeten för barn och vuxna. Det var tavlor och prydnadssaker. Det var kransar, granbock och fågelholkar. Det var spännande julpaket, sylt och honung, Det var kalvost, äpplen och senap. Det var knäck, olika sorters kaffebröd och matbröd och mycket, mycket mer.Julgranskarameller, knäck och bröd var numrerade och ingick i olika lotterier med fina vinster. Tre omgångar med åror såldes under eftermiddagen och lyckliga vinnare korades.Före kaffepausen gratulerades Lisa Karlsson för sin närstående 100-årsdag med blomster, sång och rungande applåder.Efter kaffepausen fortsatte Lelle och Gunnar sin auktionsshow med de återstående varorna. Tempot var högt och springflickorna, kassaförvaltare Rune Jansson och bokförare Gerd Johansson hade jämt göra att hänga med.Sist drogs alla vinster i ovannämnda lotterier och ett listlotteri, där vinsterna i huvudsak var mycket vackra handarbeten, som tillverkats i sycirkeln.Avslutningsvis tackades de charmanta auktionsutroparna med varsin blomsterkvast.

Text: Gunilla Rotter

Dela den här artikeln:

Vi använder cookies för att ge dig den bästa möjliga upplevelsen av vår hemsida.